Yün Mü Akrilik Cami Halısı Mı?

Yün Mü Akrilik Cami Halısı Mı?

Cami halıları seçerken, tercihlerimiz arasında bir fanatizmi ele alarak tercih yapmaya karşıyız. Böyle bir konuda akılcı hareket etmeliyiz. Çünkü camilerde kullanılacak halıların hem işlevsel açıdan farkları vardır hem de estetik açıdan. Bu sebepten ötürü başlığımızda her ne kadar iki seçenekten bir tanesini seçmeliymişiz gibi bahstmiş olsak da aslında konuya her iki seçeneğe dair ne zaman tercihlerin yapılabileceği şeklinde yaklaşmak isteriz.

Halı modellerinde orijinal yün cami halısı seçimi daha masraflıdır. Şurası kesin ki insan sağlığına, cilde daha yararlıdır. Orijinal ipliklerden üretilmiş olması sebebiyle bu konuda bir üstünlüğü söz konusudur. Ancak bunu da bahsetmiş olduğumuz gibi üretim maliyeti şeklinde bir dezavantaj şeklinde içerisinde barındırmaktadır.

Akrilik cami halısı ise daha uygun fiyatlandırmalara tabii olmaktadır. Sentetik, kimyasal maddelerden üretilmektedir. Çok daha hızlı bir biçimde üretimi söz konusudur. Kullanım sonrasında kimi fabrikalar tarafınca parçalarına ayrılıp geri dönüştürülür. Bu şekilde tekrar tekrar kullanımı sağlanır. Dayanıklı olmasına karşın yün halı kadar değildir.

Eğer daha dayanıklı istiyorum diyorsanız, daha uzun ömürlü isterim parası da önemli değil diyorsanız seçenek açık: yün halı. Ancak şimdi bir konudan daha bahsetmek isteriz. O da iklim şartları! Eğer Akdeniz’de yaşıyorsanız, sizlerin de bileceği üzere ılıman bir iklimde bulunuyorsunuz. Bu yüzden camilerde terletmeyen yapısıyla, daha ferah olması sebebiyle akrilik kullanılması uygundur. İklim şartlarının daha karasal olduğu bölgelerde ise değişmeli yani yazın akrilik kışın yün kullanımı uygundur.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Konya İnşaat Firmaları

Konya İnşaat Firmaları

Silivri Taşımacılık Sözleşmesi

Silivri Taşımacılık Sözleşmesi

Maltepe Evden Eve Nakliyat

Maltepe Evden Eve Nakliyat

Otomatik Vites Araç Kiralama

Otomatik Vites Araç Kiralama

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.