Müslüman Ülkelere Gıda İhracatında Temel Şart: Helal Sertifikası

Müslüman Ülkelere Gıda İhracatında Temel Şart: Helal Sertifikası

Gıda zinciri içinde bir firmanız ve İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlara gıda malzemeleri satışına niyetiniz varsa helal gıda sertifikası almanız çok önemlidir. Bazı gıda firmaları ne yazık ki helal sertifikası almadan da Arap ülkelerinin çoğuna gıda maddesi satmayacaklarını bilmezler. Bu tamamı ile yanlış bir durumdur. Çünkü İslam coğrafyasında büyük nüfusa sahip Müslüman ülkeler sizden helal belgesi isteyeceklerdir.

Üstelik bu durum sadece Müslüman ülkeler ile sınırlı değildir. Müslüman nüfusun yaşadığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi devletlerde ki ithalatçı gıda firmalarının helal talepleri olacaktır.

Özellikle iki gıda sertifikası ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi ve helal gıda sertifikası almadan gıda firmalarına satış yapabileceğinizi söyleyen firmalar veya kişiler hiç belge talebi olmayan çeşitli gıda ürünleri ya da ürünleri üzerine oluşturmuş olduğu satış ağından ötürü farklı ülkelere ihraç maddelerinde ilk sırada yer alabilirler. Ancak helal gıda belgeleriniz olmadan da gıda maddeleri satışı yapabilirsiniz. Buradan ISO 22000 sertifikasıyla ilgili tüm merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Önemli olan rekabetin yüksek olduğu sektörlerde bunu stratejik olarak yapabilmektir. Bunu yapabilen gıda firmaları ile çalışmanız, daha etkin bir şekilde önünüzü görmenizi sağlarken tedarikçi helal sertifikaları ve gıda üretim izin belgeleriyle sorun yaşamazsınız. Kısacası firmanıza sertifika almanız oldukça önemlidir.

Firmanıza ait ürünlerin helal ve diğer kalite belgelerinin olması ise hem ürünlerinizin uygun olması hem yurtdışı satışların olması ve hem de web siteniz üzerinde herkese açık şeklinde yayınlanması önemlidir. Çeşitli sosyal medya kanallarından, Youtube üzerinden tanıtım yapabileceğiniz gibi, ücretli olarak da reklam yapabilirsiniz. Özellikle hedef kitlenize ait ülkelerin dilinde Google reklamları almanız helal sertifikalarının duyurulması yolunda oldukça etkilidir.

Helal Gıda Belgesinin Önemi Nedir?

Gıda üretimi yapan fabrikalarda da dahil tüm işletmeler için helal gıda belgesinin önemi tartışılamaz. Çünkü bu sadece Müslümanlar için değil, tüm tüketiciler için güvenilir kaynak anlamına da gelecektir. Helal şartlarına bakılırsa pek çok kanserojen kimyasal gıda katkı maddesi ve renklendiricilerin helal belgesi gıda ürünlerinin üretiminde yasak olduğunu görebilirsiniz.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi ve ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemiyle entegre helal yönetimi kurgulayabilirsiniz. Kapsamlı bir araştırma yaparak bu sertifikaların önemini anlama için https://www.adlbelge.com/iso-9001-belgesi-almak-iso-9001-nasil-alinir adresini ziyaret ederek, hem ISO 9001-2015 hem de ISO 22000-2018’in ne olduklarını ve nasıl alındıklarını içeren yazıları görebilirsiniz. Bunu yapmak size helal gıda belgesinin neden çok önemli olduğu hakkında çok şey katacaktır.

Helal Belgesi En Kolay Nasıl Alınır?

Helal belgesi almanın zorluğu yoktur. Böyle bir güvenirlik sertifikasını almanın en kolay yoluysa tüketicilere ve inançlarına gerçek saygıdan geçer. Bugün “Kosher Sertifikası” en başarılı helal sistemini uygulayan ülke İsrail’dir. Kendi toplumları ve inançlı diğer toplumların gıda tüketimleri için gerekli denetimleri gerçekleştirirler.

Başlangıçta sadece şirket evrakları ve ürün bileşenlerine ait helal ürün raporlarının alınması gerekmektedir. Son ürün testlerinizi web sitenizde yayınlıyor olmalısınız. Sistem dokümanlarınız tam ve eksiksiz uygulanıyor olmalıdır. Gereken dikkat ve hassasiyeti gösterdiğinizde şirketinize helal sertifikası almanız çok kolay ve hızlı olacaktır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Yüksek Kalitede Ahşap Görünümlü Dış Cepheler

Yüksek Kalitede Ahşap Görünümlü Dış Cepheler

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Baffle Tavan

Baffle Tavan

Mantolama Nedir?

Mantolama Nedir?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.