Mantolama Nedir?

Mantolama Nedir?

Dış cephe giydirme yöntemlerinden biri olan ısı yalıtım sistemidir. Mantolama nedir? Nelere dikkat edilir? Tüm teknik bilgileri anlatacağız…

Mantolama nedir? Dış cephe giydirmesi yöntemi kullanılarak, bir yalıtım malzemesidir. Bina cepheleri kaplanarak ısı yalıtımı yapmak için planlanan uygulamadır. Isı yalıtımı olarak tanımlanan mantolama türü, farklı sıcaklıktaki ortam arasında ısı transferlerini engellemek için yapılır.

Mantolama veya uygulanan mantolama sistemleri dış cephe yalıtımlarında binanın kullanım çeşitlerine göre değişir. Öncelikle binalarda mantolama dış ısının veya soğun içeriye girmesini engelleyerek evin enerjisinden tasarruf edilmesi sağlanır. Ayrıca Isı yalıtımı levhası aracılığı ile yan yana boşluk bırakmayacak şekilde dizilimleri ile yapılır. Yeni binalarda kış aylarında daha çok yapılan ve ısı yalıtımı için ısı ihtiyacını en ekonomik şekilde sağlamaya yöneliktir. Böylece yaz aylarında yapılan dış cepheleme mantolama işi ise tam tersidir. Dış cephe yalıtımı yapılacak mekanlardaki iç sıcaklıkların daha serin tutulmasını sağlamaktadır.

Mantolama ve Isı Yalıtım Arasındaki Fark Nedir?

Bina cephelerinde ısı kaybının engellenmesi için ve enerji kullanımını azaltmak amacıyla yapılan bir teknolojidir. Binalarda dış sıcaklığın ya da soğukluğun içeriye girmesini engellemek, hava sirkülasyonu engellemek evdeki enerji tasarrufunu sağlamak için mantolama yapılır. Kısacası bir binanın ısısının korunmasıdır.

Dış cephe giydirme yapımları planlanırken mantolama analizleri doğru yapılmalıdır. Dış cephe kaplamalarında mantolama malzemeleri dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Elektrik ve doğalgaz sarfiyatında azaltmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Yüksek Kalitede Ahşap Görünümlü Dış Cepheler

Yüksek Kalitede Ahşap Görünümlü Dış Cepheler

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Baffle Tavan

Baffle Tavan

Kimler Mantolama Yaptırmalıdır?

Kimler Mantolama Yaptırmalıdır?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.