Mermer Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Mermer Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kireç taşının yüksek basınç ve ısı sonucunda değişikliğe uğraması neticesinde gündelik yaşamda sıkça gördüğümüz mermer malzemesi ortaya çıkmaktadır. Kireç taşının bu özel işlemlerden geçmesinin ardından evlerimizden tutun da günlük gittiğimiz çeşitli kurum ve kuruluşların iç dış döşemelerine varıncaya kadar zengin bir görüntü oluşturduğunu söylemek mümkün. Ateşten, sudan herhangi bir zarar görmeyen sağlam yapısıyla pek çok noktada kullanılan mermerin çoğunlukla beyaz bir renge sahip olduğu damarlısı ve renklisinin de bulunduğu unutulmamalı. En yaygın olarak kullanıldığı alanların yapılar ve heykelcilik olduğunu söylemek mümkün. Şeker mermeri olarak da isimlendirilen mermerin saf mermer olarak beyaz renkte olacağını söylemek mümkün.

Mermerin yapısında kalsiyum karbonat ile dolomi ismi verilen bileşenler bulunur. Bu iki maddeden başka bir maddenin mermerin yapısında olması halinde mermerin rengi farklı olmakta. Dolomi ve kalsiyum karbonat billurlarının arasında yabancı maddelerin karışması halinde benekli ya da damarlı bir görüntü ortaya çıkar. Damarlı mermerler dünya genelinde en sık Fransa, İtalya, Portekiz ve İspanya’da elde edildiğinin altını çizelim. Marmara Adasının Beyaz Mermer dünya genelinde nam salmıştır. Kullanıldığı alanlara kattığı ihtişam ve zengin görüntünün pek çok sektörde önemli bir yer edinmesini sağlamıştır. Mezarcılık, İnşaat, yapı, dekorasyon gibi çeşitli alan ya da sektörlerde çok önemli bir yere sahip olması güzel özelliklerinden kaynaklanmakta. Bu açıdan bakıldığında; yediden yetmişe her kesimden insanı mutlu edebilecek niteliklere sahip olan bu ürünleri dilediğiniz an yaşam alanlarınıza dahil edebilirsiniz.

Yaşam alanlarınıza dahil ettiğiniz ilk andan itibaren farklarını görmeye başlayacağınız Mermer ürünleri son yıllarda farklı zevklere hitap etmesi adına çeşitlendirilmiştir. Kullanılan teknolojik özel yöntemlerle kullanıma hazır hale getirilmiş olan mermerin gün be gün daha da özel seviyelere erişerek dikkat çekmeye başladığını söylemek mümkün. Kullanıldığı alanlar içerisinde albenisi yüksek, ben buradayım diyen özel iddialı bir görüntü oluşturmakta. Bu görüntüyü yaşam alanları içerisinde görmekten hoşlanan bireylerde bu uygulamalara başvurmakta. Yapılan uygulamaların gerçekten profesyonel ellerde şekillenmesi zamanla insanların memnun ve mutlu olmasını da sağlayacaktır. Birçok çeşidi bünyesinde barındırması gerçek özellikleri ile kullanıcılarını mutlu etmesini sağlamakta.

Benzer Yazılar

Konya İnşaat Firmaları

Konya İnşaat Firmaları

Konya İnşaat Firmaları

Konya İnşaat Firmaları

Silivri Taşımacılık Sözleşmesi

Silivri Taşımacılık Sözleşmesi

Maltepe Evden Eve Nakliyat

Maltepe Evden Eve Nakliyat

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir