Etiyopya’ya Gideceklere Tavsiyeler

Etiyopya’ya Gideceklere Tavsiyeler

Sudan, Cibuti, Güney Sudan, Eritre, Somali, Kenya gibi ülkelerin komşusu olan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya en kalabalık Afrika ülkesi olması sebebiyle gezilip görülecek birçok yeri bulunmaktadır. Kızıldeniz kıyılarındaki bölge halkının 1993’te Eritre adı alarak bağımsızlığını ilan etmesiyle bir kara ülkesine dönüşmüştür. Medyada daha çok yoksulluk ve açlık konuları ile bahsedilen bir ülke olan Etiyopya kalabalık nüfusu ve Ortadoğu’nun bir stereotipi olması nedeniyle Ortadoğu’ya yönelik merakınız varsa mutlaka gezmeniz gereken bir ülkedir.

Etiyopya Vizesi İçin Ne Yapmalı?

Etiyopya Havayolu ile ulaşımı yaklaşık beş buçuk saattir. Havaalanı ülkenin başkenti olan Addiba Ababa’da bulunmaktadır. Seyahatiniz için kesinlikle yapmanız gereken ilk şey Etiyopya vizesi almaktır. Ankara’da bulunan konsolosluktan kolaylıkla alabileceğiniz Etiyopya vizesi ile işlerinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Etiyopya Uçak, Gemi ve Tren Bileti

En uygun hava yolu Mısır havayollarıdır. Bunu Emirates ve diğer havayolları takip etmektedir. Aktarmalı olarak alacağınız aktarmalı Etiyopya uçak bileti ile uçuşunuz yaklaşık 8-10 saate kadar uzayabilmektedir. Zamanınızı harcamak istemiyorsanız Türk Hava Yolları direkt uçuşlu Etiyopya uçak bileti alabilirsiniz.

Etiyopya’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kalabalık ve karmaşık bir ülke olan Etiyopya’ya gitmeden önce Etiyopya gezi rehberi oluşturmanız kafanız karışmadan istediğiniz tüm yerleri görme imkanına erişebilirsiniz. Etiyopya gezi rehberi içerisine ekleyebileceğiniz ilk yer Piazza bölgesidir. Bu bölgede kendinize uygun kalacak oteller ve konaklama merkezleri bulabilirsiniz. Piazza bilgesi Etiyopya da gezilecek yerler içerisinde yer alması gereken barlar caddesinin bulunduğu bölgedir.

Bunun yanı sıra Ortodoks ve Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Etiyopya da gezilecek yerler arasında Lalibela Kaya Oyma Kiliseleri ve Tiya Stelleri bulunmaktadır Dünyaca bilinen zengin fosil koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ulusal Müze ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Omo Vadisi Etiyopya da gezilecek yerler arasındadır.

Dünyanın en büyük fay hattı olan yaklaşık 6000 km uzunluğundaki Büyük Riff Vadisi üzerinde yolculuk yapmadan dönmemelisiniz. Omo vadisi üzerinde farklı etnik kökenden halklar bulunmaktadır. Bunlar Etiyopya’ya özgü bir bitki olan enset bitkisinden değişik şekilli kulübeler yapan Dorzeler, Mursiler, renkli boyalarla vücutlarını boyayan Karolar, Hamerlar gibi farklı etnik kökenden halklardır

Etiyopya’da Yenilecek Yemekler Listesi

Farklı baharat ve çeşnilerle hazırladıkları insera, tej, wat, kifto gibi oldukça farklı Etiyopya yemekleri bulunmaktadır. Müslüman nüfusun çoğunluğu sebebiyle Etiyopya yemekleri içerisinde domuz eti kullanmaz. Farklı dini inanışlar nedeniyle çarşamba ve cuma günleri ve oruç zamanlarında et tüketimi yapılmamaktadır

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Endüstriyel Mutfak Gereçleri İncele

Baffle Tavan

Baffle Tavan

Mantolama Nedir?

Mantolama Nedir?

Kimler Mantolama Yaptırmalıdır?

Kimler Mantolama Yaptırmalıdır?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.