Covid 19’un İş Hayatına ve İş Hukukuna Etkileri

Covid 19’un İş Hayatına ve İş Hukukuna Etkileri

İş hukuku tanımı ile başlayalım. Kısaca, işçi ve işveren arasındaki ilişkinin iki tarafın da çıkarlarının göz önünde bulundurularak dikkate alındığı, düzenlendiği hukuk dalıdır. Bu sürece dair çalışmalarını iş mahkemeleri ve tabii ki iş hukuku avukatı Ankara isimleri yapmaktadırlar. Davaların incelenme ve ele alınma şekli ise ‘’Bireysel İş Hukuku’’ ve ‘’Toplu İş Hukuku’’ olacak şekilde iki kategori olarak belirlenmiştir. Yani sürecin ilerlemesi, toplu ya da bireysel olarak başvurular ile başlamaktadır.

Günümüzde özellikle iş hukuku davalarında bir artışın söz konusu olduğunu görebiliyoruz. Bunun en büyük nedeni ise Covid 19 sebebi ile meydana gelmiş olan iş çıkarma olaylarıdır. İş hukuku tanımına göre Covid 19 sebebiyle işten çıkarma işlemlerinde belirli yasal kısıtlandırmalar söz konusu olmuştur. Ancak buna rağmen bu süreç çeşitli ihlallerin de göze alınmasıyla birlikte devam etmiştir. Büromuzda yer alan ceza hukuku avukatı Ankara uzmanlarımız da, bu sürece dair davaları incelemeye almışlardır.

Koronavirüs Sebebiyle Haksız İşten Çıkarma Cezası

Kanuna tamamen aykırı bir şekilde işten çıkarma yapan işverenler, belirlenmiş olan idari para cezasını ödemekle yükümlendirilmişlerdir. 17.04.2020 tarihinden sonrasında meydana gelen işveren-işçi arasındaki problemler, işverenin işçiyi çıkarma süreci, tamamen belirli kanunlar tarafından kontrol edilmektedir. Süreç ile ilgili bilgi almak ya da dava dosyalarını, evraklarını toplamak için miras hukuku avukatı Ankara uzmanlarımızın da yer aldığı kadromuz içerisinde doğru isimlerle birlikte çalışabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara İçmek Yasak mı?

Elektronik Sigara İçmek Yasak mı?

Spa Keyfi İsteyenlere Doğru Adres

Spa Keyfi İsteyenlere Doğru Adres

Diş Estetiğinde Hasta Memnuniyeti

Diş Estetiğinde Hasta Memnuniyeti

Sağlık Teknolojisinde Lider Site

Sağlık Teknolojisinde Lider Site

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.