LAGARİ MİNİ UYDU

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk milli mikro yer gözlem uydusu Lagari, Savunma Teknolojileri Mühendislik şirketi tarafından ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017’de tanıtıldı.

STM’nin Twitter hesabından “Dünyayı artık daha net ve geniş göreceğiz” ibaresiyle dikkatleri Lagari’nin üzerine çekmişti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) şirketi tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan Lagari, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, doğal afet takibi, orman ve bitki örtüsünün takibi, genel haritalama gibi keşif gözetlemesi yapacak.

Renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan Lagari hakkında IDEF 2017 fuarında Lagari projesi mühendislerinde Başak HASSOY ile yaptığımız söyleşide bazı konuları da açığa kavuşturduk.

Başak hanım, uydunun ismini 1633 yılında IV. Murat huzurunda kendisini roketle 300 metre yüksekliğe uçuran Lagari Hasan Çelebiden aldığını belirtti. Minimum hacime indirgenmiş Lagari 60-65 kg ağırlığında ve fırlatılması için fırlatma rampası gibi ciddi ihtiyaçlara gerek duyulmuyor, normallerine göre daha küçük çaplı bir rampayla yörüngeye fırlatılabiliyor. Uydunun fırlatılması kadar kendisi de ucuz, lagari 2 yıl süreyle konuşandırıldığı bölgede görev yapıyor.

 

Başak hanım uydunun 2 metreden yüksek çözünürlüklü renkli görüntü alabildiğini ve irtifa olarak Göktürk uydusu kadar yüksekte olmadığından daha net görüntü alabileceklerini belirtti.

Fırat kalkanı gibi bölgesel harekatlarda gökyüzünde hazırda bekleyen bu gibi bir uydu ile istihbarat ve operasyonel faaliyetler ciddi anlamda fayda görecektir.

 

UYDUNUN NE KADAR MİLLİ?

Başak hanım yazılım ve birçok bileşen milli olarak üretildiğini ancak optiklerin Almanya’dan ithal edildiğini belirtti.

(Aselsan tarafından yeni kurulan optik fabrikası ile başlanan optik üretimiyle uydu daha da millileşecektir.)

UYDU NE ZAMAN GÖREVE HAZIR?

IDEF 2017 fuarında uyduyu sergilediler ancak LAGARİ 2019 yılı itibari ile göreve hazır olacak ve kullanıma sunulabilecek.

IDEF 2017 LAGARİ

Başak hanım ile hatıra fotoğrafımız.

 

Tarık KÜÇÜK

Cevap bırakın