OMTAS TESLİM EDİLDİ!

  OMTAS (Orta Menzilli Tank Savar) kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı kullanılan 4 km menzilli anti-tank füzesidir.

OMTAS TANKSAVAR FÜZE VE LANÇER

OMTAS TANKSAVAR FÜZE VE LANÇER

Tsk, envanterinde bulunan TOW-KORNET-MILAN-RPG vb anti-tank füzelerinden, güncel gelişmiş zırh teknolojilerinin üstesinden gelebilecek daha güçlü ve yeni nesil bir anti-tank füze üretmesi için Roketsan’a ihale vermişti.

Roketsan Orta menzile sahip karadan karaya tanksavar füze geliştirdi ve adını OMTAS koydu. Orta Menzilli Tank Savar anlamına gelen omtas, javelin gibi muadillerine göre üstün başarı ve beka kabiliyetine sahip.

Minimum 200 metre, maksimum 4.000 metre menzile sahip omtas gece-gündüz operasyon yapabilme imkanı sunuyor. At-unut At-güncelle modları sayesinde kullanıcı ister hedefe kilitlenip füzeyi atıyor, isterse füzeyi attıktan sonra hedefi güncelleyerek füzeyi yönlendirebiliyor. Güncel bir sistem olarak Kornet, tow gibi anti tanklar gibi kamera ile hedefe bakılarak atış yapılmaya ihtiyaç duyulmaksızın kilitlenip atış yapıldıktan sonra füze kendi arayıcı başlığı ile hedefi takip ediyor.

Omtas'ın lançerden fırlatılma anı

Omtas’ın lançerden fırlatılma anı

Omtas, sütre arkasından atış imkanına sahiptir, bir duvarın arkasından atış yapıp hedefe yönelebilir. Bunun yanında sütre ardına gizlenmiş bir hedefi de yukarıdan taaruz ederek imha edebilir.

Sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilen OMTAS güncel anti-tank teknolojisinin en modern sistemlerinden birini oluşturmuştur.

TSK ilk 8 sistem OMTAS’ı teslim almıştır.

OMTAS füze

OMTAS füze

Omtas füzesi tandem (çift kademeli) başlığı sayesinde reaktif zırhlı araçlara karşı da etkili olabildiği gibi doğrudan ve üstten vuruş kabiliyetlerine de sahiptir.

 OMTAŞ Lancer

OMTAŞ Lancer

Kızılötesi arayıcı başlığa sahip omtas füzesi, hedefin yaydığı ısıya duyarlılık gösterir ve gece-gündüz bu ısıyı takip ederek hedefe yönelebilir.

IDEF 2017

 Tarık KÜÇÜK

Cevap bırakın