TSK’nın Yeni Obüsü YAVUZ

Türk silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı Harekatı’nda ve terörle mücadelede aktif olarak kullandığı obüs ailesine yeni bir üye ekleniyor. Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu yüksek hareket kabiliyetine sahip 6×6 araç üzerine monteli 155 milimetre silah sistemi geliştirme projesi sonunda Yavuz obüs sistemini üretti.

MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın,  9-12 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı(IDEF’17) için titiz bir çalışma yaptıklarını açıklayıp, MKE tarafından yeni geliştirilen 2 top 2 tüfek projesinin de fuarda gösterileceğini belirtti.

“Fırtına obüslerinin kullandığı mühimmatı atabilecek aynı silah sistemini bir aracın üzerine monte ettik. Aracı da zırhlandırdık. Hatta kendi kullanacağı mühimmatı da kendi taşıyabilecek, saatte 90 kilometre hıza ulaşabilecek bir ürün ürettik. Sadece ülkemizi değil Ortadoğu ve Afrika’daki harekat şartlarıyla dış pazarları da dikkate alarak bu ürünümüzü geliştirdik. Dış pazarlarda pikapların üzerine monte edilmiş birtakım silah sistemleriyle atış yapıyorlar. Bir silah sisteminin etkili, ciddi olabilmesi için belli özelliklere sahip olması lazım. Bunların en başında stabilite geliyor. Geri tepmeden dolayı atışınız ne kadar hedefinden sapıyor bu önemli. Eğer geri tepmeyi kontrol edemiyorsanız, atışınız hedeften sapıyorsa yapıyorsa o zaman karavana atıyorsunuz. Dünyada ucuz ve kolay bulunabilen, hatta daha ziyade terör örgütlerinin kullandığı sistemler böyle. Hedefe yönelik değil, daha çok kargaşa oluşturma amaçlı, atıldığında sesiyle etki doğuran sistemler. Bizim sistemlerimiz ciddi, her yönüyle hedef tahribat etkinliği çok yüksek, teknolojik seviyesi üst düzey olan sistemlerdir. Yavuz silahımız da tüm yenilikçi unsurları üzerinde barındıran üstün özellikli bir silah”

Araç 155 mm top dışında 12.7 mm silah ile öz savunma ihtiyacını karşılayabilip, anti-personel mayınları, nükleer, biyolojik, kimyasal (NBC) tehditlere karşı da korumalı dizayn edilmiştir.

20 ton ağırlığı bulunan araç 10.8 metre uzunluğa ve 2.6 metre genişliğe sahip. 5 kişilik mürettebat tarafından idare edilen araç yine MKE üretimi 155 mm MOD 274 mühimmatıyla 40 kilometre mesafeye kadar hedefleri başarıyla vurabilecek. 18 mühimmat kapasitesine sahip olan araç dakikada 6 atış yapabilecek.

Yavuz obüsü ile 15 saniyede 3 atım (darbeli atım), 1 dakikada 4-6 atım (normal atım), 1 dakikada 2 atım (sürekli atım) yapılabiliyor.

 

 

IDEF-2017 FUARINA AİT FOTOĞRAF ÇEKİMLERİMİZ YAYINLANACAKTIR …

 

IDEF 2017 MKE YAVUZ

Tarık KÜÇÜK

Cevap bırakın