NUROL EJDER 4X4

NUROL EJDER YALÇIN 4X4

Nurol makina yetkilileri Ejder Yalçın 4×4’ün gizlilik politikaları gereğince ismini vermedikleri bir afrika ülkesine ihraç edeceklerini, anlaşmaya varıldığını ifade etti.

Şubat ayında gerçekleştirilen IDEX fuarına katılıp Ejderi de sergileyen Nurol makina için fuar karlı geçmiş gibi gözüküyor. Türk silahlı kuvvetleri, Jandarma genel komutanlığı ve Emniyet genel müdürlüğünden sonra yurtdışında da kullanılmaya başlanacak.

TSK ve EGM kullanımında ki Ejder Yalçın 4×4’ler

 

Özellikle son dönem yaşanan EYP saldırıları ve meskun mahal operasyonlarında zırhlı araçlara karşı teröristlerin yürüttüğü saldırılar neticesinde güncel tehditlere karşı dayanabilecek, Türk askerini koruyabilecek kapasiteye sahip araçlara olan ihtiyaç açıkca görümüştür. Bu ihtiyaç doğrultusunda Akrep-Shortland gibi ihtiyaca uymayan araçlar hibe ve hurdaya ayrılarak envanter dışına çıkartılıp, yerlerine Kobra-2 Ejder 4×4 gibi araçlar alınmaya başlamıştır.

Meskun mahal operasyonlarında da kendisini kanıtlayan Ejder, diğer ülkelerin de dikkatini çekmeyi başarmış ve ordular firmayla irtibat kurarak görüşmelere başlamışlardır.

İDEX fuarında sergilenen Ejder’e büyük ilgi olmuştur.

IDEX fuarında sergilenen Çöl kamuflajlı Ejder Yalçın 4×4

 

EJDER YALÇIN 4X4

Personel 11 kişiye kadar
Uzunluk 5421 mm
Genişlik 2486 mm
Yükseklik 2300 mm
Karın Altı Yüksekliği 400 mm
Muharebe Ağırlığı 12.000 -14.000 kg
Hız 110 km/saat
Menzil 600 km
Dik Engel Aşma 0.5 m
Hendek Atlama 1.1 m
Sudan Geçiş 0.7 m
Meğil Tırmanma %70
Yan Eğim %30
Dönüş Yarıçapı 7.5 m
Silah sistemleri:

7.62mm – 12.7mm – 25mm – 40mm bombaatar

12 ton ağırlığı ile üstün zırh korumasına sahip olup, 350bg motoru ileatik performans sergiler.

EGM envanterindeki Ejder III

 

Savaş alanında en önemli faktörlerden biri olan psikolojik harp adına Ejder Yalçın 4×4 açık ara öndedir, görüntüsü ve ihtişamı ile düşmana aman dileten bu araç 15 TEMMUZ gecesinde hain darbecilerin başlattığı darbe girişimini bastırmada, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde faaliyet göstermiş, Boğaz köprüsünde de bulunmuştur.

Üretim bandındaki Ejderler

15 Temmuz Darbe girişiminde Boğaz köprüsündeki Ejder

Şubat ayında belirttiğimiz ihracatın Tunus’a olduğu anlaşılmıştır, Tunus’a ihrac edilen Ejder 4×4 araçlar.

Nurol Makina’nın kalesi olan Ejder Yalçın 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçların, Özbekistan’da ortak üretimi için anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşma 1000 adet üretimi kapsıyor.

IDEF 2017

Tarık KÜÇÜK

Cevap bırakın